W niedzielę, 21 stycznia 2018 r. o godz.10 w kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Chicago, w 30-lecie posługi naszego zgromadzenia w tej parafii, została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę z wprowadzeniem do „katakumb” tej 125-letniej świątyni, ziemi z tzw. Łączki - miejsca pochówku pomordowanych przez UB żołnierzy niezłomnych.

Uroczystości przewodniczył ks. Wiesław Wójcik SChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy udziale ks. Zygmunta Ostrowskiego SChr, ekonoma Prowincji Północnoamerykańskiej i o. Marka Janowskiego SJ.  

Na Mszy św. zgromadziło się ponad tysiąc osób, w tym rodacy z metropolii chicagowskiej wraz z Konsulem RP Pawłem Janickim i Piotrem Semeniukiem, przedstawiciele Narodowych Sił Zbrojnych, harcerze, delegacje ponad trzydziestu polonijnych szkół z pocztami sztandarowymi i kombatanci. W modlitwie wzięła udział liczna delegacja Instytutu Pamięci Narodowej z Warszawy z Prezesem dr Jarosławem Szarkiem.

W kazaniu patriotycznym ks. Wójcik wskazał na trzy najważniejsze domy duchowe człowieka: rodzinę, Kościół i ojczyznę. „W kościele – wyjaśniał – tak jak w domu rodzinnym, uczymy się patriotyzmu i gromadzimy całe bogactwo historii życia naszych przodków, a więc i historię narodu polskiego.... Już od sześciu pokoleń rodacy, tu w chicagowskiej metropolii tworzą nierozerwalne dzieje Polski z Kościołem. Ta polonijna katedra konsekrowana w 1906 r. jest tego dowodem. Bo jak powiedział ówczesny abp Franciszek Albin Symon: Ten kościół będzie na zawsze kościołem katolickim i polskim. Niech ta świątynia będzie szkołą polskiej modlitwy w waszej ojczystej mowie zanoszonej.”

Po zakończeniu Mszy św. ziemia z tzw. Łączki została przeniesiona do katakumb pod kościołem. Tam też odbyło się spotkanie Prezesa IPN z Polonią i zaprezentowano film animowany „Niezwyciężeni”.

Cytat...

Jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana. Po to bowiem Chrystus umarł i powrócił do życia, by zapanować tak nad umarłymi, jak nad żywymi". Rz 14, 8-9

 

 

Nasze Msze Święte

Niedziela:
8:00am 10:00am
12:15pm - Msza Święta Rodzinna 
4:00pm; 8:00pm

W tygodniu:
Codziennie 8:00am
Środa i Piątek 7:30pm

I piątek miesiąca
6:30pm – Spowiedź
7:30pm - Msza święta
– Nabożeństwo Uwielbienia z prośbą
o uzdrowienie po Mszy św.

I czwartek miesiąca
6:30pm – Godzina Święta
7:30pm – Msza święta
Po Mszy świętej nabożeństwo do  św. Charbela, namaszczenie olejami świętego.

I sobota miesiąca
6:00pm – Różaniec świety
6:30pm – Msza święta

Nasz Kościół

Kościół św. Trójcy – kościół rzymskokatolicki w Chicago w stanie Illinois. Właściwie, to „Polska Misja Duszpasterska w Chicago” prowadzona przez księży z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Kościół i parafia są popularnie zwane Trójcowem.