Facebook

Orkiestra Dęta „Trójcowo”

Serce moje jest mocne, Boże, mocne serce moje, zaśpiewam i zagram.
Zbudź się duszo moja, zbudź się harfo moja i cytro(…)
Wśród ludów będę chwalić Cię Panie, zagram wśród narodów.

(Ps 67, 8-10)

Inicjatorem powstania Polonijnej Orkiestry Dętej „Trójcowo” był ks. Władysław Gowin SChr, Dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej. W kronice parafialnej ks. Gowin napisał: W pierwszym roku mego pobytu postanowiłem urządzić procesję Bożego Ciała, której tu od wielu lat nie było. Procesja odbyła się po Mszy św. o godz. 10:30 wokół kościoła. Ołtarze stanowiły zwykłe stoły. Może było wówczas 200 osób. Poprosiłem dwóch panów z orkiestry Średniej Szkoły Trójcy Świętej, by grali na trąbkach, bo było oczywiste, że w czasie takiej procesji orkiestra odgrywa wielką rolę. W swojej pogadance radiowej zaapelowałem, żeby Polacy, którzy grają na instrumentach dętych, zgłosili się do mnie, bo chcemy utworzyć orkiestrę.

Na apel księdza dyrektora odpowiedziało kilku muzyków, miedzy innymi Stanisław Kret. Miał on doświadczenie z Polski, gdyż grał w orkiestrze dętej w Nowym Sączu. Orkiestra rozpoczęła próby na instrumentach wypożyczanych każdorazowo ze Średniej Szkoły Trójcy Świętej. Wzrastająca liczba członków grupy spowodowała potrzebę zakupu instrumentów. Zostały one kupione i przywiezione z Polski, wszystkie stanowią własność Misji. W zdobyciu funduszy na ten cel z pomocą muzykom przyszedł Związek Narodowy Polski. Rozpoczęły się próby w każdą niedzielę.

Oficjalne rozpoczęcie działalności orkiestry w 1989 roku, zbiegło się z obchodami rocznicy Konstytucji 3 Maja, które muzycy uświetnili wykonaniem utworów patriotycznych.. Orkiestra oprócz rocznic świąt narodowych uświetnia uroczystości religijne (Boże Ciało, Pasterka, Rezurekcja) oraz uroczystości parafialne. Po upływie roku do grupy muzyków dołączył Kazimierz Murzański. W nie długim czasie został on kierownikiem i dyrygentem orkiestry, gdyż Stanisław Kret wyprowadził się z Chicago.

Obecnie Orkiestra stanowi zwartą, 30 osobową grupę ludzi młodych i starszych. Bardzo cenne jest zaangażowanie młodzieży w działalność orkiestry. Oni to uczą się i poznają utwory polskich kompozytorów i wiele pieśni żołnierskich. Orkiestra dla wielu tych młodych ludzi jest szkołą wiary, patriotyzmu i nauki polskich tradycji narodowych. Orkiestra nawiązała współpracę z Licealną Orkiestrą Dęta z Bychawy koło Lublina oraz z Orkiestrą Dęta z Łącka w województwie małopolskim.

Ważnym wydarzeniem w życiu Orkiestry był wyjazd do Zakopanego w 1997 roku, gdzie grupa spotkała i powitała Ojca Świętego, Jana Pawła II przy kościele św. Krzyża. Współpraca z orkiestrą z Bychawy zaowocowała zorganizowaniem ponownego wyjazdu do Polski w 1999 roku. Obie Orkiestry uczestniczyły w spotkaniu z Papieżem, Janem Pawłem II w Sandomierzu. Spotkania te pozostawiły niezapomniane wspomnienia w naszych sercach. W maju 2000 roku na zaproszenie Orkiestry przybyła do Chicago Licealna Orkiestra Dęta z Bychawy. Wspólnie wzięliśmy udział w paradzie w śródmieściu Chicago z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja.

Podczas wizyty Orkiestry z Bychawy zrodziło się pragnienie złożenia daru dla Ojca Świętego, Jana Pawła II, z okazji Jego 80 urodzin. Członkowie obydwu Orkiestr ufundowali złoty kielich i pateny, które zostały ofiarowane Papieżowi w maju 2001 roku podczas uroczystej Mszy św. na Placu Świętego Piotra. We Włoszech Orkiestra „Trójcowo” odwiedziła Monte Cassino, gdzie grała w czasie Mszy św., składając w ten sposób hołd poległym żołnierzom. Zwiedzanie Włoch objęło również Wenecję, Padwę i Asyż. W drodze powrotnej odwiedzono również Wiedeń, gdzie na wzgórzu Kleberga znajduje się polska parafia. Wszystkie te miejsca i spotkania pozostaną na zawsze w naszej pamięci. Parafia pod wezwaniem Świętej Trójcy stała się drugim domem dla członków Orkiestry, do której przychodzą, aby się spotkać i wspólnie pomuzykować.

Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb