Duszpasterstwo

  Home

  Biuro Parafialne
  Msze święte
  Nabożeństwa
  Sakramenty św.
  Duszp. chorych
  Duszpasterze Misji
  Siostry Misjonarki
  
  Wspólnoty i org.
  Wnętrze kościoła
  Historia parafii
  Lokalizacja
  Kontakt
  
 Aktualności

  Biuletyn
  Program Radiowy
  Foto-kronika
  Remont kościoła
  
 Linki

  Chrystusowcy


 

Historia Parafii Świętej Trójcy

Powstawanie parafii

Duszpasterze i współpracownicy Kościół i budynki parafialne
Szkoły Parafianie Ostatnie Lata

Towarzystwo Chrystusowcow na Trojcowie.

. W czasie, kiedy ważyły się losy kościoła pw. Świętej Trójcy, polscy księża Towarzystwa Chrystusowego, z Prowincji Północnoamerykańskiej, starali się o przydzielenie im jakiejś parafii w Chicago. Prowincjał TChr., ks. Władysław Gowin, wysłał w tej sprawie pismo do kard. Józefa Bernardina w marcu 1986 r. Hierarcha dał pozytywną odpowiedź i polecił skontaktowanie się z wydziałem Kurii ds. Zakonnych oraz z Komisją Planowania (tam też wysłano stosowne pisma). Odpowiedź z Kursii Arcybiskupiej długo nie nadchodziła i po roku oczekiwania prowincjał ks. W. Gowin wysłał kolejne pismo (w lutym 1987). Po kilku miesiącach przyszła odpowiedź, której kardynał prosił o objęcie Parafii Świętej Trójcy. Procedury jednak się przedłużyły i oficjalne spotkanie ks. Edwarda Szymanka, przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego z kard. J. Bernardinem nastąpiło dopiero w sierpniu 1987 roku. Chrystusowcy planowali objąć Trójcowo we wrześniu 1988 r., lecz z powodu nalegania bp. Szczepana Wesołego z Rzymu i kard. J. Bernardina zdecydowano, iż parafia zostanie przejęta wcześniej. W ten sposób ks. W. Gowin, który uprzednio zrezygnował z urzędu prowincjała TChr., objął "posadę" w kościele pw. Świętej Trójcy w dniu 14 lutego 1988 r. Od strony formalnej nie była to parafia, gdyż kilka dni wcześniej zniesiono kanonicznie parafię, ustanawiając Polską Misje Duszpasterską pw. Świętej Trójcy na okres trzech lat, pod warunkiem, że społeczność polonijna utrzyma kościół.

Zaraz po przybyciu na Trójcowo pierwszy dyrektor Polskiej Misji Duszpasterskiej energicznie zabrał się do pracy. Powołano komitet odbudowy Trójcowa, który zbierał fundusze na remonty. Panowało duże zainteresowanie Polonii odradzającym się kościołem, przybywali nowi parafianie ( z różnych części miasta). Kardynał osobiście i żywo interesował się Trójcowem i przybył tu już na Wielkanoc 16 kwietnia 1988 r. (w kościele zgromadziło się blisko 1000 wiernych). Po Mszy św. Hierarcha zwiedził plebanię i zasugerował urządzenie Sali parafialnej w dolnym kościele. Jeszcze w tym samym miesiącu Trójcowo odwiedził kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia. Zapraszani byli różni goście z Polski, którzy w swoisty sposób "przyciągali" Polonię. Od września ks. Gowin otrzymał do pomocy wikariusza. W następnym roku posługę w Polskiej Misji rozpoczęło Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Wkrótce założono Polską Szkołę Sobotnią, Zespół Pieśni i Tańca "Lajkonik" oraz Orkiestrę Dętą "Trójcowo". Po upływie trzech lat Polska Misja Duszpasterska Świętej Trójcy została zatwierdzona na stałe - tzn. kościół został przeznaczony dla duszpasterza Polonii tak długo, jak będą się tutaj gromadzili Polacy. (Sr. Genowefa Potaczała, MChR.,)

16 września 2002 r. nowym Dyrektorem Polskiej Misji Duszpasterskiej pod wezwaniem Świętej Trójcy został Ks. Paweł Bandurski. Stanęło przed nim wielkie zadanie przygotowania wspólnoty do uroczystości 100-lecia wybudowania naszego kościoła .

Na tę uroczystość, która miała miejsce w 2006 roku, kościół został całkowicie wyremontowany i odnowiony wewnątrz. Najpierw odbył się remont dachu, potem wież kościelnych, a na końcu zostało odnowione wnętrza kościoła. Prace nad odnowieniem kościoła zostały przeprowadzone przez polskiego artystę Zygmunta Kimel.

We wrześniu 2007 r. Ks. Paweł Bandurski zostaje prowincjałem Towarzystwa Chrystusowego, a w jego miejsce funkcję nowego Dyrektora objął dotychczasowy prowincjał Ks. Andrzej Maślejak, SChr.

 

© 2001-2012 Trojcowo. Wszelkie prawa zastrzezone.