Duszpasterstwo

  Home

  Biuro Parafialne
  Msze święte
  Nabożeństwa
  Sakramenty św.
  Duszp. chorych
  Duszpasterze Misji
  Siostry Misjonarki
  
  Wspólnoty i org.
  Wnętrze kościoła
  Historia parafii
  Lokalizacja
  Kontakt
  
 Aktualności

  Biuletyn
  Program Radiowy
  Foto-kronika
  Remont kościoła
  
 Linki

  Chrystusowcy


 

Historia Parafii Świętej Trójcy

Powstawanie parafii

Duszpasterze i współpracownicy Kościół i budynki parafialne
Szkoły Parafianie Ostatnie Lata

Duszpasterze i współpracownicy

  
 Księża
   Przez ponad sto lat istnienia parafii św. Trójcy, opiekę duszpasterską sprawowali księża z trzech zgromadzeń zakonnych, a także księża diecezjalni. W pierwszych trzech latach istnienia kościoła (1873-76), kiedy to kościół stanowił filię kościoła św. Stanisława, duszpasterzami byli księża Zmartwychwstańcy. Proboszczowie: ks. Feliks Zwiardowski, ks. Wincenty Barzyński oraz księża wikariusze. Po ponownym otwarciu kościoła - w latach 1876 - 81, pasterzem wspólnoty był ks. Wojciech Mielcuszny kapłan diecezjalny.
   W 1893 r. kościół został otwarty już na stałe, pieczę duszpasterską powierzono księżom ze Zgromadzenia Św. Krzyża - majacgo swoją siedzibę w South Bend, Indiana. Kapłani tego zgromadzenia pracowali w tu ponad 80 lat, z tego 56 lat przypada na rządy słynnego i wielce zasłużonago dla "Trójcowa" i Polonii - ks. proboszcza Kazimierza Sztuczki (1893-1949). Następni proboszczowie tego zgromadzenia to: ks. Stanisław Lisewski (1949-64), ks. Bernard Niemier (1964-71), ks. Kazimierz Czaplicki (1971-75). W parafii tutejszej spracowało łącznie 32 księży wikariuszy tegoż zgromadzenia.

ładowanie


   Księża ze Zgromadzenia Św. Krzyża opuścili parafię w 1975 r., wówczas po raz drugi objęli parafię księża Zmartwychwstańcy.W ciągu dziesięciu lat obecnosci w parafii Zmartwychwstańców, funkcję proboszcza pełnili: ks. Kazimierz Polinski (1975-79), następnie Kazimierz Tadla (1979-86), w pracy pomagali rownież księża wikariusze. W przejściowych dwóch latach, tj. po odejściu z parafii ks. Zmartwychwstańców do czasu przybycia ksieży Chrystusowców, administratorem parafii był kapłan diecezjalny ks. Józef Mytych.
   Od czasu ustanowieniu w tym kościele Polskiej Misji Św. Trójcy, duszpastwo sprawują tu księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Pierwszym Dyrektorem Polskiej Misji był ks. Władysław Gowin, pełnił tą funkcję przez 14 lat (1988-2002). Od września 2002 r. Dyrektorem Polskiej Misji jest ks. Paweł Bandurski. Współpracownikami w duszpasterstwie są księża asystenci - wikariusze. Do tej pory pracowało tu kilkunastu ksieży wikariuszy z Towarzystwa Chrystusowego.

Bracia Zakonni
   Zgromadzenie Św. Krzyża stanowiło wspólnotę kapłanow i braci zakonnych. Dlatego bracia przybyli tu razem z księżmi w 1893 r. - po utworzeniu parafii św. Trójcy. Specjalnością braci było prowadzenie szkół katolickich, tym też zajmowali sie w tutejszej parafii. Najpierw zarządzali miejscową szkołą elementarną oraz byli nauczycielami w oddziałach dla chłopców. Z czasem nauczanie i kierownictwo w szkole w całości przejęły siostry Nazaretanki.

ładowanie

W 1910 r. Bracia utworzyli w parafii szkołę średnią dla chłopcow. Działalnośc dydaktyczna i zarzadzanie szkołą w całości należało do Braci. Po odejściu księży św. Krzyża z parafii, szkoła pozostała własnością braci i do dziś dyrektorem High School jest brat zakonny.

   Bracia zakonni włożyli swój wielki wkład, w kształtowaniu młodzieży polonijnej. Zasłużyli sie nie tylko w dzialalności edukacyjnej ale także kulturalnej i religijnej. Wszelkie organizacje młodzieżowe istniejace w parafii działały pod ich kierownictwem. Szczególnie zasłużonym dla Trójcowa, na polu edukacji, był brat Piotr.Pełnił on funkcję dyrektora Szkoły Elementarnej przez 24 lata - do 1910 r, a następnie przez siedem lat był dyrektorem High School - do 1917 r.


Siostry Zakonne
Prowadzeniem szkół katolickich zajmowały sie zgromadzenia zakonne. Wraz z utworzeniemu parafii sprowadzono siostry Nazaretanki do nauczania w szkole elementarnej. W początkowych latach siostry nauczały w oddziałach dla dziewcząt, po 1910 r. szkoła w całości należała do sióstr. Siostry, podobnie jak bracia, zajmowały sie katolickim wychowaniem dzieci i młodzieży i podobnie jak bracia, mają na tym polu ogromne zasługi. W tutejszej parafii pod kierownictwem sióstr dziłały organizacje dziecięce - kulturalne i religijne. Siostry prowadziły też srednią szkołę dla dziewcząt - tzw. Akademię, nie należała ona jednak do parafii. W szczytowych latach rozwoju szkoły elementarnej (ok. 1917r.) pracowało w szkole czterdzieści sióstr nauczycielek. Z parafii siostry odeszły w 1974 r., po zamknięciu szkoły parafialnej.

ładowanie

Po raz drugi zagościło w parafii żeńskie zgromadzenie w 1989 r. Tym razem przybyły siostry ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla polonii Zagranicznej. Siostry pomagaja księżom w pracy duszpasterskiej wśrod Polonii.

 

C. D. > > >


© 2001-2012 Trojcowo. Wszelkie prawa zastrzezone.