Duszpasterstwo

  Home

  Biuro Parafialne
  Msze święte
  Nabożeństwa
  Sakramenty św.
  Duszp. chorych
  Duszpasterze Misji
  Siostry Misjonarki
  
  Wspólnoty i org.
  Wnętrze kościoła
  Historia parafii
  Lokalizacja
  Kontakt
  
 Aktualności

  Biuletyn
  Program Radiowy
  Foto-kronika
  Remont kościoła
  
 Linki

  Chrystusowcy


 

Historia Parafii Świętej Trójcy

Powstawanie parafii

Duszpasterze i współpracownicy Kościół i budynki parafialne
Szkoły Parafianie Ostatnie Lata

PARAFIANIE

 
 Parafię św. Trójcy utworzyło pierwsze pokolenie emigrantow polskich w Chicago, pochodzili oni głównie z Wielkopolski, Śląska i Pomorza. Przy zbiegu ulic Division i Noble, gdzie zlokalizowany był "tygiel" osadnictwa polskiego, zbudowali obok siebie dwa kościoły. Pierwszy polski kościół - św. Stanisława Kostki, zbudowany w 1869 r, szczęsliwie przetrwał czas wielkiego pożaru w Chicago (1871). Gorączkowa odbudowa miasta stwarzała duże zapotrzebowanie na robotników, stąd bardzo wielu Polaków przybyło wtedy do Chicago. Kościół św. Stanisława nie mieścił już napływającej ludności i w 1873 r. zbudowano w pobliżu kościół św. Trójcy. Dopiero po dwudziestu latach - 1893 r. wyodrębniła się samodzielna parafia. (Szczegóły - patrz w punkcie "powstawanie parafii")

   W tym czasie kolejne fale emigracji zarobkowej docierały do parafii, teraz dominowali przybysze z Galicji i Królestwa Polskiego. Mimo tworzenia sie w Chicago nowych parafii polskich, parafia św. Trójcy nie wyludniała sie. Pod względem liczebnym, szczytowym okresem były lata pierwszej wojny swiatowej - kiedy to udzielano tu rocznie ok. 1300 chrztów. Na te lata przypada też najwyższa liczebność towarzystw istniejących w parafii. Działało tu wówczas 7 bractw religijnych, 10 oświatowo społecznych (m.in. Towarzystwo Pomocy Naukowej, Koło Literackie), dobroczynne - 2. Działało tu również 6 towarzystw dziecięcych i młodzieżowych o charakterze religijnym i kulturalnym. Wielu spośród parafian było działaczami organizacji polonijnych, zwłaszcza w Związku Narodowym Polskim a także w Zjednoczeniu Polskim Rzymsko Katolickim, Unii Polskiej, Związku Polek w Ameryce i innych. Chlubą parafii były szkoły - Elementarna i High School, cieszyły sie opinią najlepszych szkół polskich w Chicago. Uczniowie obydwu szkół mieli własne orkiestry, działali też w grupach teatralnych.

ładowanie

   Przybywający tu po drugiej wojnie światowej Polacy, zasilili liczebnie starą Polonie i tak przez ponad pół wieku mocno tetniło tu życie Polonii. Stopniowo jednak Polacy zaczęli opuszczać tę okolicę. Budowa autostrady Kenediego (koniec lat 50-tych) spowodowała wysiedlenie Polaków i likwidację "Polskiego Trójkata". Kościoły św. Trójcy i św. Stanisława Kostki znalazły sie w otoczeniu nowych społeczności etnicznych. W połowie lat 80-tych groziło kościołowi zamkniecie a nawet rozbiórka, ocalał jednak dzięki determinacji Polonii, która stanęła w jego obronie.
   Od początku lat 80-tych przybywała do USA nowa ogromna fala emigracji "solidarnościowej", tym samym zwiększała sie frekwencja wiernych w parafiach polskich. Wychodąc na przeciw potrzebom nowej emigracji, kard. Joseph Bernardin utworzył w kościele św. Trójcy - w 1987 r. Polską Misję Św. Trójcy. Kościół na nowo wypełnili Polacy, docierający tu tym razem z rożnych okolic Chicago. Na nowo zaczęły działac w Misji organizacje religijne i kulturalne, odrodziła się Polska Szkoła, tym razem sobotnia. Na "Trójcowie" znów koncentruje sie życie religijno-patriotyczne Polonii, w szczególny sposób związany jest z tym kościołem Związek Narodowy Polski. Tu bije serce Polonii i należy mieć nadzieję, że tak bedzie dalej

© 2001-2012 Trojcowo. Wszelkie prawa zastrzezone.