Facebook

Pielgrzymka do Peru i Boliwii 21 maja – 5 czerwca 2020 roku

Program Pielgrzymki do Peru i Boliwii

Nawiedzenie grobów współczesnych Polskich Męczenników z Pariacoto 

o. Michała Tomaszek i o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Opiekun Duchowy Pielgrzymki : ks. Andrzej Totzke SChr

Cena 16 – dniowej Pielgrzymki:     2300 USD + przeloty

Informacje i zapisy  pod telefonem

Biuro Misji pw. Trójcy Świętej (773) 489 – 4140 lub Czarek (630) 292 – 3332

Dzień 1, 21.05.2020, czwartek, Chicago – Panama – Lima
Spotkanie na lotnisku O’Hare o godzinie 6:00 am. Terminal  5. Wylot z Chicago o godzinie 8:45 am do Limy z przesiadką w Panama City. Przylot do Limy o godz. 19:20 wieczorem. Powitanie na lotnisku, transfer do hotelu. Nocleg.
Dzień 222.05.2020, piatek, Lima-Pariacoto-Casma/ 420 km
Po śniadaniu wyjazd z Limy do Pariacoto, przejazd zajmie nam ok. 7 h, dojazd do Pariacoto, miasteczka położonego w pustynnym krajobrazie otoczonym oazami stworzonymi przez rzeki, które spływają z gór, są to krajobrazy o których pisali bracia męczennicy w listach do swoich rodzin. Msza Święta, czas na modlitwę w kaplicy z grobami błogosławionych męczenników. Kolacja i nocleg w Casma.
Dzień 3, 23.05.2020, sobota, Casma – Lima/362 km
Śniadanie, przejazd do Limy, w drodze postój na plaży Las Tortugas lub pobyt nad zalewem Mediomundo (dodatkowo płatny wstęp ok. 8 USD), obiad w trakcie przejazdu, nocleg.
Dzień 424.05.2020, niedziela, Lima-Cusco/przelot 1 hŚniadanie. Przejazd na lotnisko i przelot do historycznej stolicy Państwa Inków Tahuantinsuyo – Cusco „Pępek Świata”, leżącego na wysokości 3.400 m n.p.m. Po przylocie zakwaterowanie w hotelu, czas na aklimatyzację. Obiad. Po południu city tour. Naszą wędrówkę po Cusco rozpoczynamy od zwiedzania centrum miasta: Plaza de Armas, Katedry, Coricancha (Świątyni Słońca). Zgodnie z charakterystyką kultur andyjskich, Inkowie stworzyli plan miasta Cusco w kształcie pumy, którego głową jest imponujący obiekt Sacsayhuaman. Miejsce to, zgodnie z charakterystyką ważnych budowli Inków było wielofunkcyjne, miało więc charakter religijny i administracyjny; jego majestatyczne rozwiązanie architektoniczne zostalo wykorzystane w celach militarnych w okresie upadku państwa Inków. Na terenach Sacsayhuaman, odbywa się coroczne święto zwane Inti Raymi, które jest jedną z wielu manifestacji wynikającej z procesu synkretyzmu kultury hiszpańskiej i inkaskiej. Inti Raymi odbywa się w dniu 24 czerwca (wspomnienie katolickiego świętego Jana), z udziałem aktorów i setek statystów ubranych w stroje stylizowane na te z czasów świetności Państwa Inków. Zwiedzimy również labirynt i miejsce kultu Quenqo, obiekt militarny i kontroli migracyjnej Puka – Pucara oraz świątynię poświęconą kultowi wody, Tambo Machay, zwaną niesłusznie „Łaźnią Inki” gdyż obrzędy związane z kultem wody nie wiążą się z kąpielą. Woda tryska z nieskazitelnie czystego źródła do dziś niezlokalizowanego. Powrót do miasta Cusco. Czas wolny na samodzielny spacer po centrum miasta oraz do pobliskiej dzielnicy San Blas, spacer po dawnych ulicach takich jak Hatunrumiyoc, gdzie w świetnie zakonserwowanym murze pałacu rzekomego szóstego Inki – Inka Roca znajduje się słynny dwunastokątny kamień. Nocleg.
Dzień 5, 25.05.2020, poniedziałek, Święta Dolina Inków-Aguas Calientes.
 Śniadanie. Przejazd do Świętej Doliny Inków – niepowtarzalnej, pełnej urokliwych krajobrazów doliny, leżącej nad rzeką Willkamaju (Święta Rzekaobecnie zwaną Urubamba. Wybierzemy się z wizytą do ruin obiektu archeologicznego Pisac w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Na południowo-wschodnim zboczu góry znajdują się uprawne tarasy, nad którymi wiją się trudne do przebycia ścieżki, tunele wyryte w skale, mury i place. Odwiedzimy ludowe targowisko w Pisac, gdzie do tej pory odbywa się handel wymienny. Obiad. Kontynuujemy przejazd świętą doliną, aż do miasteczka Ollantaytambo, wybudowanego na bazie inkaskich murów, dzięki czemu jest jednym z najlepszych przykładów układu urbanistycznego z czasów Inków. Nad miasteczkiem znajdują się imponujące ruiny o tej samej nazwie. Poznamy różne style budownictwa, od prostych wykorzystywanych przy budowie tarasów rolniczych i konstrukcyjnych, do zaawansowanych przeznaczonych tylko do budowy świątyń. Jest trudno uwierzyć, że radzili sobie z ręczną obróbką wielkich monolitów, gdzie każdy z nich jest dziełem sztuki. Wartość zaginionej technologii niewątpliwie niezmiernie przewyższa wartością wywiedzionego złota do Hiszpanii. W czasach Inków było to ważne miejsce pod względem strategicznym, administracyjnym, a przede wszystkim rolniczym jak o tym świadczą tarasy doświadczalne, spichlerze i przedstawienia postaci Kaplana Andyjskiego na stoku wzgórza Pinkuylluna. Wiąże się z Ollantaytambo niejedna nie rozwiązana tajemnica. Przejazd pociągiem do Aguas Calientes. Nocleg.
Dzień 6, 26.05.2020, wtorek, Aguas Calientes-Machu Picchu-Cusco. Wczesna pobudka. Przejazd krętą drogą wśród bujnej tropikalnej roślinności aby dotrzeć do ruin tzw. „Zaginionego Miasta Inków”. Miasto Machu Picchu, którego nazwa w języku keczua oznacza Stara Góra, zostało „odkryte” światu w 1911 roku przez amerykańskiego historyka poszukiwacza przygód Hirama Binghama dzięki publikacji w prestiżowym National Geografic. Kronikarze hiszpańscy ani słowem nie wspominają o słynnych ruinach. Prawdopodobnie miasto to zostało opuszczone jeszcze przed najazdem Hiszpanów i dzięki temu uchowało się przed ich niszczycielską siłą. Po zwiedzaniu poszczególnych sektorów, świątyń, dzielnic mieszkalnych, kamieniołomu oraz kalendarza słonecznego trzeba koniecznie wspiąć się po niezliczonych kamiennych stopniach, by przy samotnej chatce strażnika podziwiać ruiny w całej ich okazałości, łącznie z widokiem na Huayna Picchu oraz rzekę Urubamba, która opływa kamienne Miasto, wijąc się w głębokim, 400- metrowym kanionie. Obiad. Powrót pociągiem do Ollantaytambo, przejazd do Cusco, nocleg.
 Fakultatywnie: wspinaczka na bratni dualistycznie szczyt Huayna Picchu (Młoda Góra), skąd rozpościera się wspaniały widok na Machu Picchu (wstep ok. 20 USD), należy zarezerwować w momencie potwierdzenia udziału w wycieczce, limit dzienny 400 osób.
 – Huayna Picchu -Wysokość 2,693 m npm Odległość do pokonania ok. 2 km.
Czas wspinaczki i zejścia: ok. 2 h 30 min. Stopień trudności wysoki, trasa bardzo stroma, nie zalecana osobom z lękiem wysokości. Flora i fauna: krajobraz dżungli, bujna roślinność, która stanowi siedlisko ptaków, motyli i owadów. Zalety: niektóre z najpiękniejszych widoków na miasto i niesamowite otoczenie gór. Wady: strome zbocza, bardzo wąskie ścieżki.
 – Góra Machu Picchu Wysokość 3,082 m npm Odległość do pokonania ok. 2 km.
 Czas wspinaczki i zejścia: ok. 3 h 30 min. Stopień trudności średni. Flora i fauna- na trasie można obserwować storczyki, motyle, ptaki. Zalety: mniej strome szlaki, panoramiczne widoki na miasto Inków i Huayna Picchu. Wady: brak pozostałości archeologicznych.
Dzień 7, 27.05.2020, środa, Cusco-Puno/przejazd trwa ok. 10 h z postojami/382km.Po śniadaniu przejazd do Puno, miasta położonego na brzegu jeziora Titicaca (3.850 m n.p.m). Pierwszy przystanek w miasteczku Andahuaylillas, w którym znajduje się kościółek z XVI w. Najciekawszą atrakcją jest kompleks archeologiczny Raqchi, gdzie znajduje się Świątynia Wiracocha. Po obiedzie typu bufet w miejscowości Sicuani zatrzymamy się jeszcze na przełęczy La Raya (4.350 m.n.p.m.) oraz w Pucara, gdzie znajdują się przedinkaskie ruiny. Dojazd do Puno i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg.
Dzień 8, 28.05.2020, czwartek, Puno- jezioro Titikaka
Śniadanie. Rejs po jeziorze Titikaka. Wycieczka do pływających wysp ludu Uros, który podtrzymuje tradycje dawnego zaginionego plemienia, które przed wiekami uciekło na jezioro by odizolować się od zwaśnionych lokalnych plemion. Wyspy zbudowane są z trzciny totora, rosnącej bujnie w płytkich miejscach. Z tej trzciny mieszkańcy wysp, budują m.in. łodzie zwane balsas. Trzcina totora, stanowi też jeden z głównych składników ich pożywienia. Wycieczka na stałą wyspę Taquile, której mieszkańcy do dziś dnia zachowują podstawowe paradygmaty światopoglądu świata andyjskiego, jak na przykład organizacja oparta na prawie niesymetrycznej wzajemności, które zastępuje prawo własności prywatnej wprowadzone przez Hiszpanów. Wyspa jest zamieszkała przez 6 rodzin społecznych (Ayllu, składające się z 300/400 członków). Ustawodawstwo peruwiańskie określa je mianem Comunidad. Ciekawe jest to, że przędzeniem i tkaniem zajmują się wyłącznie mężczyźni i w regionie gdzie przeważa język aymara, mieszkańcy Taquile mowia po keczua. Obiad. Powrót do miasta Puno. Nocleg.
Dzień 9, 29.05.2020, piatek, Puno- Copacabana-La Paz/364 km
Po śniadaniu przejazd do Copacabanaprzekraczamy granicę w Kasani. Wizyta w Kościele Maryjnym – miejscu kultu Matki Boskiej Gromniczej (Candelaria) i pielgrzymek z tym związanych. Obiad. Przejazd do La Paz, położonego na stoku Kordyliery Królewskiej, pomiędzy szczytami Chacaltaya (byłym najwyżej położonym na świecie torze narciarskim) i imponującym Illimani. Zakwaterowanie w hotelu. Spacerem, zwiedzamy administracyjną stolicę Boliwii (Wysokie Peru). Blisko hotelu znajdują się uliczki, na których dominuje handel uliczny. Zwiedzanie „targu czarownic”. Nocleg.
Dzień 10, 30.05.2020, sobota, La Paz
Śniadanie. La Paz, stolica administracyjna Boliwii jest najwyżej położoną stolicą na świecie (3,600 m n.p.m.). Została założona w 1548 roku przez Alonso de Mendoza na miejscu osady Indian Chuquiago. Wycieczka do leżącej na obrzeżach miasta Doliny Księżycowej nazwanej tak ze względu na fantastyczne formy erozyjne tworzące krajobraz nie z tej ziemi. Powrót do centrum miasta: Plaza Murillo, gdzie znajduje się Pałac Prezydencki, Parlament i Katedra; punkt widokowy skąd rozpościera się panorama na całe miasto; intrygujący targ czarownic pełen amuletów, dziwnych mikstur i ziół. Spacer po targowych uliczkach z ludowym rękodziełem. Obiad. Czas wolny na dalsze spacery i zakupy. Nocleg.
 Dzień 1131.05.2020, niedziela, La Paz-Tiwanaku-Puno/263 km
Śniadanie. Wyjazd powrotny do Puno. Wycieczka do ruin siedziby jednej z najstarszych kultur amerykańskich – Tiahuanaco. Znajdują się tam trzy świątynie oraz słynna monolityczna Brama Słońca z podobizną legendarnej postaci antropomorficznej Wiracochy. Przekroczenie granicy boliwijsko-peruwiańskiej w Desaguadero
 i zmiana czasu na peruwiański (jedna godzina do tyłu). Dojazd do Puno. Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja. Nocleg. Dzień 12, 01.06.2020, poniedziałek, Puno- Kanion Colca /250 km
 Śniadanie. Wycieczka do Kanionu Colca. Rozpoczynamy naszą drogę do Chivay znajdującego się w odległości około 250 km od Puno. Przejeżdżamy przez Juliaca (45 km od Puno), prężne handlowe miasto gdzie znajduje się lotnisko ułatwiające wizytę jeziora Titiqaqa. Droga przebiega przez tereny płaskowyżu Altiplano ozdobionego surowymi lecz pięknymi krajobrazami. Wyróżniamy jezioro Lagunillas gdzie będziemy obserwować ptaki migracyjne i lokalne. Dojeżdżamy do kanionu Colca w okolicy miejscowości Chivay. Po drugiej stronie góruje wulkan Mismi, z którego wodospadów rodzi się potężna rzeka Amazonka. Obiad. Zakwaterowanie w hotelu. Możliwość kąpieli w gorących źródłach. Nocleg
Dzień 13, 02.06.2020, wtorek, Kanion Colca-Arequipa/ 150 km.
 Wczesna pobudka. Jest to wysiłek, którego nagrodą może być zobaczenie kondora – królewskiego ptaka Andów, w porannym locie przed wyruszeniem na poszukiwanie pokarmu. W tym celu, po śniadaniu wyjeżdżamy do punktu widokowego Cruz del Condor, skąd możemy również podziwiać surowe piękno najgłębszego kanionu na świecie po raz pierwszy zdobytego przez polską ekipę kajakarzy Canoandes w 1981 roku. Przejazd do Arequipy. Droga prowadzi przez tereny Rezerwatu Narodowego Salinas i Aguada Blanca, który został założony w celu ochrony dziko żyjących vicuñii – najszlachetniejszego gatunku wielbłądowatych. Zobaczymy również hodowlę drugiego co do ważności handlowej, gatunku tych zwierząt – alpakę i wiele gatunków ptactwa. Przejedziemy przez krater wygasłego wulkanu Chucura. Najwyższy punkt na tej trasie znajduje się na wysokości 4910 m npm. Rozrzedzone powietrze i chłód może dawać się we znaki, lecz warto się chwile zatrzymać, gdyż roztaczają się stamtąd wspaniałe widoki na okolice i otaczające wulkany. Kolacja. Nocleg.
Dzień 14, 03.06.2020, środa, ArequipaArequipa – leży na wysokości 2,378 m n.p.m w otoczeniu gór Cordillera Volcanica, spośród których wyróżnia się idealny stożek wulkanu Misti (5.835 m n.p.m.) oraz potężny masyw wulkanu o pięciu kraterach, Chanchani (6.075m.n.p.m.). Mieszkańcy Arequipy nazywają ją „Białym Miastem”, gdyż została wybudowana z białego turfu wulkanicznego pochodzącego z wybuchu wulkanu Chachani. Założenie Arequipy datuje się na XVI w. i do dnia dzisiejszego, miasto zachowało klasyczną formę z czasów kolonii hiszpańskiej. Obecnie jest drugim co do wielkości miastem Peru. Po śniadaniu city tour: zwiedzanie centrum miasta oraz założonego w 1570 roku klasztoru Świętej Katarzyny (Santa Catalina), najważniejszego i największego pomnika religijnego Peru, który do dzisiaj zachował charakterystyczny styl dla XVI i XVII w. Obiad. Wolne popołudnie. Nocleg.
 Dzień 15, 04.06.2020, czwartek, Arequipa – Lima/przelot ok. 2 hPo śniadaniu przelot do Limy, zwiedzanie Limy – Miasta Królów, założonego przez Francisco Pizarro na brzegu rzeki Rimac. Centrum miasta, czyli Lima kolonialna: Plaza de Armas, gdzie znajduje się m.in. Pałac Prezydencki, Katedra, Pałac Arcybiskupi, które zostały odnowione przez polskiego architekta Ryszarda Jaxa Małachowskiego. Dworzec Kolei Transandyjskiej (współprojekt inż. Ernesta Malinowskiego); Kościół i Klasztor Franciszkanów, w którym poza licznymi relikwiami i malowidłami znajduje się pierwszy limeński cmentarz, zwiedzanie katakumb.  Możliwość zwiedzenia  Muzeum Złota, będącego zbiorem przedmiotów pochodzących z plądrowanych grobowców. Kunszt w wykonaniu eksponowanych przedmiotów przeważnie ze złota, stanowi wartość dodatkową oprócz walorów historycznych i zawartej w nich informacji wieków minionych.
 ( dodatkowo płatny wstęp 11 USD). Obiad. Około 23:00 Transfer na lotnisko.
 Dzień 16, 05.06.2020, piątek,    Wylot  z Limy o godzinie 02:45 am. Przylot do Chicago o godz.1:20 pm

CENA ZAWIERA:

1. Noclegi w hotelach 3* (pokoje dwuosobowe, typu standard)
      Dopłata za pokój jednoosobowy USD 530.00
2. Śniadania, obiady lub kolacje poza dniem 1
3. Przejazdy autobusami
4. Transfery z i na lotniska prywatnie
5. Pociag Voyager Ollantaytambo/ Aguas Calientes / Ollantaytambo
6. Opłaty wstępów i zwiedzanie obiektów zgodnie z programem
7. Obsługa lokalnego wyspecjalizowanego przewodnika z językiem angielskim przy odwiedzanych obiektach
8. Wycieczki zgodnie z programem
9. Opieka profesjonalnego pilota w j. polskim
10. Koszt organizacji Mszy Św. codziennie poza dniem 1
11. Profesionalny system dla przewodników – tour guide system

2. CENA NIE ZAWIERA

1. Wyżywienia oprócz wyżej wymienionych.
2. Wydatków natury osobistej: napoje, drinki, alkohole, rozmowy telefoniczne, itp.
3. Ubezpieczenia.
4. Odszkodowania w przypadku zgubienia czy zniszczenia bagażu osobistego, walizki itp.
5. Lokalnych przelotów Lima-Cusco i Arequipa-Lima (ok. 200 USD)
6. Przelot z Chicago do Limy w obie strony (około 650 USD)
7. Zwyczajowych napiwków (około $ 60): przewodnicy, bagażowi, kierowcy itd. na całej trasie pielgrzymki.

Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb