Facebook

Modlitwa przy wielkanocnym stole

Kiedy mówisz

Nie płacz w liście

nie pisz że los ciebie kopnął

nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia

kiedy Bóg drzwi zamyka – to otwiera okno

odetchnij popatrz

spadają z obłoków

małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia

a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju

i zapomnij że jesteś gdy mówisz że kochasz

ksiądz Jan Twardowski

Słyszymy z każdej strony, że te Święta będą inne, ale czy to oznacza, że będą gorsze? Mogą być takie, jeśli pozwolimy by pesymizm i brak nadziei zwyciężyły w naszym sercu. A mogą też być pięknymi, i do tego takimi, które będziemy pamiętać do końca naszych dni. Spróbujmy sięgnąć chociażby po Przewodnik po świętowaniu w czasie pandemii, i skorzystajmy z propozycji tam zawartych, aby rodzinnie przeżyć ten święty czas. Nie będzie w kościele błogosławienia pokarmów na stół wielkanocny, ale może to jest szansa, by odkryć piękno modlitwy przed i po posiłku i zacząć ją praktykować? By przypomnieć sobie, że rodzina jest domowym kościołem?

„Błogosławieństwo stołu” jest dobrą okazją do wspólnej rodzinnej modlitwy. Często trudno jest zebrać się rodzinie na wspólną modlitwę. Modlitwa przy stole może być dobrym początkiem do zakorzenienia się w rodzinie regularnego zwyczaju wspólnych modlitw.
Modlitwa przed jedzeniem przynosi nam Boże błogosławieństwa. Dziękując Bogu za jedzenie i picie oraz prosząc Go, by pobłogosławił nasz pokarm, uznajemy, że nie jesteśmy niezależni od Stwórcy i samowystarczalni. Biblia i Tradycja Kościoła nieustannie powtarzają, iż pokora niesie za sobą Bożą przychylność, zaś pycha wywołuje Boży gniew. Jeśli dziękujemy Bogu za to, że mamy co jeść i pić, możemy spodziewać się, iż będzie On troszczył się o nasze doczesne potrzeby.

Zamieszczamy poniżej tekst Błogosławieństwo stołu przed uroczystym posiłkiem w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Można go pobrać, wydrukować i pomodlić się wspólnie przed wielkanocnym śniadaniem. Warto przygotować białą świecę i Biblię, z której można odczytać wspomniany w tekście fragment Pisma świętego. I przez modlitwę zaprosić Boga, by był z nami nie tylko w ten wielkanocny poranek, ale przez cały czas.

Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb