Facebook

Propozycje rekolekcji adwentowych online 2020

Rekolekcje „Nadchodzi niebo”, „Czas apokalipsy, czas nadziei”, misyjne rekolekcje dla dzieci i młodzieży… Jak co roku, propozycji na owocne przeżycie adwentu nie brakuje, choć ze względu na epidemię większość z nich przeniosła się do Internetu. Katolicka Agencja Informacyjna prezentuje niektóre z nich.

Fundacja Radość Ewangelii zaprasza na rekolekcje pt. „Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką…”. Cytat z księgi Izajasza będzie stanowić motyw przewodni refleksji, które organizatorzy będą chcieli odnieść do obecnych czasów i warunków życia.

Wielu z nas jest umęczonych swoim życiem bądź aktualną sytuacją, która w znacznym stopniu zajmuje naszą uwagę, bo wpływa na wiele sfer naszego funkcjonowania. Jednak czas adwentu może być dla nas okazją, by się zatrzymać, spojrzeć z innej perspektywy i zaczerpnąć sił od Jezusa, który przychodzi z nadzieją i nowym sposobem myślenia. Ufamy, że będzie to czas doświadczenia na nowo tego światła i mocy, które niesie ze sobą przyjście Jezusa – zachęcają pomysłodawcy.

Rekolekcje będą prowadzone w formie konferencji, wspólnej modlitwy oraz dla osób chętnych – grup dzielenia – w czasie rzeczywistym online. Poprowadzi je ks. Piotr Wiecki z członkami Fundacji, w terminie 11-13 grudnia (godz. 19:30-21:00 oraz dodatkowo dla chętnych grupa dzielenia – 13 grudnia godz. 15:00-16:30). Informacje dodatkowe oraz zapisy:

+++++

Duszpasterstwo Akademickie KUL-u zaprasza do udziału w internetowych rekolekcjach ignacjańskich w życiu codziennym – „Ku większej bliskości z Jezusem”.

Przez trzy tygodnie, od 29.11 do 20.12 chcemy zaproponować czas duchowej odnowy według metody św. Ignacego z Loyoli. W tym czasie chcemy lepiej przygotować się do przeżycia Bożego Narodzenia, pogłębiając relację z Tym, na którego zarazem czekamy i który już jest obecny w naszym życiu – zachęcają organizatorzy.

Wszystko będzie odbywać się w formule online – potrzebne treści będą przesyłane zapisanym i zakwalifikowanym na rekolekcje osobom indywidualnie. Podobnie, przez komunikatory odbywać będą się indywidualne spotkania z kierownikami duchowymi.

Rekolekcje przewidziane są zarówno dla osób, które pierwszy raz spotkają się z taką metodą, jak i dla tych, którzy odbywali już kiedyś Ćwiczenia Duchowe św. Ignacego w domach rekolekcyjnych czy w życiu codziennym. Rekolekcje zakładają: codzienną medytację z podanym fragmentem Pisma Świętego (po uprzednim odsłuchaniu propozycji odnośnie do kierunku modlitwy i tekstu Biblii), odsłuchanie dwóch konferencji tygodniowo, cotygodniową rozmowę z wyznaczoną osobą towarzyszącą (przez Skype, Zooma czy w innej formie, w której zostanie to ustalone między zainteresowanymi).

Ilość miejsc jest ograniczona, zdecyduje kolejność zgłoszeń. Zapisy na stronie: eccc.pl

Zaplanowano również drugie rekolekcje adwentowe – „Czas apokalipsy, czas nadziei”. Poprowadzi je ks. Jan Dohnalik w kościele akademickim KUL oraz online na www.kul.pl. Odbędą się w terminie od 29 listopada do 2 grudnia. W niedzielę nauki rekolekcyjnej będzie można wysłuchać na wszystkich Mszach świętych, natomiast w dni powszednie na roratach o 6:30 oraz 12:30 i 19:00.

+++++

W dniach 20-22 listopada w Łopusznej odbędą się XII Rekolekcje Góralskie, których organizatorem jest Związek Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II oraz ks. Jan Gacek – kapelana Zarządu Głównego Związku Podhalan. Tematem tegorocznych nauk będzie „Scynsno i niescynsno śleboda”.

Rekolekcje zainauguruje Msza Św. w piątek 20 listopada pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Następnego dnia odbędą się wykłady oraz prelekcje nt. wolności oraz obowiązków jakie na nas spoczywają po jej wywalczeniu. – Tematyka rekolekcji nawiązywać będzie również do osoby ks. prof. Józefa Tischnera, gdyż w tym roku minęło 20 lat od jego śmierci. Nie zabraknie również muzyki, śpiewu i tańca góralskiego. Rekolekcje zakończy uroczysta Msza Św. w niedziele 22 listopada o godz. 11:00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Łopusznej – tłumaczą pomysłodawcy.

Udział w rekolekcjach będzie możliwy wyłącznie poprzez transmisje online za pośrednictwem telewizji internetowej TVPodhale. Transmitowane będą Msze Św. oraz wykłady i prelekcje.

+++++

Kolejną propozycją są karmelitańskie rekolekcje online z „Wiara w niemożliwe” z Barbarą Acarie – „mistyczką, kobietą czynu i wiary w niemożliwe”.

Teksty ćwiczeń duchowych zostały napisane przez o. Oliviera Rousseau OCD (z klasztoru w Avon pod Paryżem) wraz z zespołem braci karmelitów i opierają się na przykładnym życiu, pismach i przemyśleniach Barbe Acarie z d. Avrillot (w zakonie: Siostra Maria od Wcielenia, Madame Acarie).

Po wstępie do ćwiczeń, jaki zostanie przesłany pod koniec listopada, w każdy piątek uczestnicy otrzymają wiadomość e-mailową. Tekst na dany tydzień będzie można pobrać w formacie pdf. W wiadomości znajdą się: medytacje z niedzielną Ewangelią wokół epizodu z życia Madame Acarie i kalendarz adwentowy (słowno-obrazkowy) jako „pokarm na każdy dzień”, od poniedziałku do soboty.

Zapisy na stronie: https://karmel.us6.list-manage.com/subscribe?u=7c9d2aa0ecc1fde64fd44bc67&id=45c42db9c3

+++++

„Misyjna droga do Betlejem” – to tytuł rekolekcji misyjnych dla dzieci i młodzieży, które odbędą się w dniach od 7 do 9 grudnia. Nauki wygłosi ks. Mariusz Zakrzewski SAC z Sekretariatu Misyjnego Prowincji Chrystusa Króla Księży Pallotynów.

Plan przedstawia się następująco: 15:00 nauka dla dzieci, 15:30 nauka dla młodzieży, 16:00 Msza św. Bezpośrednia transmisja będzie dostępna na kanale YouTube Pallotti.TV.Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.sekretariat-misyjny.pl oraz na www.pallotti.fm

+++++

Natomiast na kanale youtube’owym „Projekt kapucyński” będzie można wziąć udział w rekolekcjach pt. „Nadchodzi niebo”, które zaplanowano w terminie 29 listopada – 25 grudnia. Przeprowadzą je Bracia Mniejsi Kapucyni prowadząc rozważania w oparciu o pierwsze czytania z Liturgii Słowa z dnia.

Adwent to czas kiedy niebo nadchodzi i naprawę będzie się rodziło w naszych sercach, kiedy będziemy zaproszeni do słuchania słowa Bożego (…) chcemy głosić wam słowo, podzielić się z wami tym, jak je słyszymy, co nas porusza i dzielić się nim, by Królestwo Boże rosło

– zachęca jeden z duchownych.

+++++

W dniach 4-6 grudnia odbędą się franciszkańskie rekolekcje online pt „Przez ciemną dolinę”, na platformie Zoom. Wygłosi je o. Mateusz Stachowski. Do wyboru dwie godziny rekolekcji 10:30 lub 19:00.

Można się na nie zapisać, wypełniając formularz na stronie: https://rekolekcjefranciszkanskie.pl/wydarzenie/przez-ciemna-doline-o-glebokiej-relacji-z-jezusem/

+++++

SalveNET zaprasza na internetowe rekolekcje #CałyAdwent. Każdego dnia o godzinie 11:00 na YouTube SalveNET będzie pojawiał się krótki filmik z rozważaniami przygotowanymi przez młodych i pełnych zapału księży diecezji warszawsko-praskiej. Poprowadzą je: ks. Janek Roztocki, ks. Bartłomiej Kopeć, ks. Zbyszek Sapiejewski, ks. Jasiek Staruchowicz. Nauki będą oparte na codziennych czytaniach mszalnych.

Filmiki pojawiać się będą od 29.11 do 24.12 na stronie: https://www.youtube.com/channel/UCaNZo4dzLVlnxIyOO6wYALQ

+++++

Rekolekcje adwentowe pt. „To jest ciało moje” poprowadzi wędrowny kaznodzieja o. Tomasz Nowak OP. Nauki będą transmitowane (zmartwychwstanie.walbrzych.pl, kanał YouTube). Potrwają od 29 listopada do 2 grudnia. Dokładny harmonogram dostępny jest na stronie: http://zmartwychwstanie.walbrzych.pl/strony/rekolekcje-adwentowe-2020—to-jest-cialo-moje

Żródło: Tygodnik Idziemy

Adwent 2020 zaczyna się w niedzielę, 29 listopada i potrwa do zmierzchu 24 grudnia. To czas przygotowania do Bożego Narodzenia oraz oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa.

Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb