Facebook

Pielgrzymka do Grecji

Śladami Świętego Pawła

14-24 października 2021

Dzień 1– Wylot z lotniska O’Hare, Chicago do Aten.

Dzień 2– Przylot na lotnisko w Atenach. Przejazd na Monastyraki, ateńską Starówkę i czas wolny. Transfer do hotelu i zakwaterowanie. Kolacja. Dla chętnych (za dodatkową opłatą) Wieczór Grecki.

Dzień 3 – Śniadanie. Przejazd malowniczą drogą do Argolidy na półwysep Peloponez. Zwiedzanie Myken, zabytkowych ruin starożytnej cywilizacji greckiej. Miasto Mykeny zamieszkane w starożytności przez Achajów, założone przez Perseusza, legendarnego syna Zeusa i Deana, jest najbardziej znane z postaci króla Agamemnona. Niestety do dziś przetrwały tylko ruiny miasta, zostało ono prawie doszczętnie zniszczone w pożarze około 1100 p.n.e. Dziś możemy oglądać pozostałości kompleksu archeologicznego z Akropolem, Bramą Lwic, Pałacem Królewskim i licznymi grobowcami, z których najbardziej znanym jest grób legendarnego króla Agamemnona, zwany również Skarbcem Atreusza. Po południu odwiedzimy pierwszą stolicę Grecji Nafplio, malownicze miasteczko, pełne uroczych kamienic i malutkich uliczek udekorowanych pachnącymi kwiatami. Przejazd do hotelu w Lutrakach na kolację i nocleg.

Dzień 4 – Śniadanie. Przejazd do starożytnego Koryntu, miasta gdzie św. Paweł mieszkał i nauczał przez 18 miesięcy. Korynt to jedno z najstarszych miast Grecji a ślady osadnictwa pochodzą z V tysiąclecia p.n.e. Zwiedzimy ruiny starożytnego miasta i portu. Po drodze zobaczymy Kanał Koryncki. Przejazd do Patry, gdzie nawiedzimy kościół św. Andrzeja z jego relikwiami. Święty został ukrzyżowany za głoszenie Ewangelii na charakterystycznym krzyżu w kształcie litery X, od pierwszego słowa w języku greckim Xpicrróę (Chrystus). Kościół został zbudowany w miejscu wczesnochrześcijańskiej świątyni, w której został zabity św. Andrzej. Po południu odwiedzimy najstarszą winnicę w Grecji – Axaia Clauss, gdzie będziemy mieli okazję spróbować różnorodnych win. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 5 – Śniadanie. Msza święta w kościele pod wezwaniem św. Andrzeja w Patrzę. Wyjedziemy z półwyspu Peloponez przez piękny most Rio, łączący półwysep ze Starą Grecją. Przejazd do Kalambaki, gdzie będzie można podziwiać majestatyczne Meteory, wiszące klasztory mnichów greckich. Klasztory są jakby zawieszone między niebem a ziemią, poprzez swoje umiejscowienie na szczytach potężnych skał. Od średniowiecza do dziś toczy się w nich życie klasztorne. Zakończymy nasz dzień odwiedzinami w pracowni pisania ikon, gdzie będzie można podejrzeć mistrzów pędzla piszących religijne malowidła. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 6 – Śniadanie. Przejazd przez górskie okolice do starożytnej Filippi. Będziemy mieli okazję chodzić po ruinach miasta, które w Ewangelii znane jest z uwięzienia św. Pawła. Zobaczymy pozostałości wczesnochrześcijańskiej świątyni z bardzo dobrze zachowaną mozaiką na podłodze. Przejazd do miejsca gdzie św. Paweł ochrzcił pierwszą kobietę w Europie – Lidię. W miejscu chrztu stoi prawosławna Bazylika Św. Lidii. Podczas Mszy Świętej odnowimy przyrzeczenia sakramentu Chrztu świętego. Przejazd do Kawalii, dawnego Neapolis, skąd św. Paweł rozpoczął swoją misję w Europie. Spacer po starówce. Przejazd do portu w Uranopolis, skąd wypłyniemy na rejs statkiem wokół świętej Góry Atos. Będziemy mogli podziwiać klasztory mnichów greckich, zbudowanych na stromych zboczach góry Atos. Przyjazd do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 7 – Śniadanie. Tesaloniki – wielokulturowe miasto zbudowane w 315 p.n.e. przez Kasandra, nazwanego na cześć siostry Aleksandra Macedońskiego. Miasto przez wieki było ważnym miejscem kulturowym, gospodarczym i militarnym. Za czasów rzymskich stanowiło jedną z czterech stolic cesarstwa, a w latach 1941-44, nazwane zostało przez Żydów „Drugą Jerozolimą”. Zwiedzimy Łuk Galeriusza, czczący zwycięstwo nad Persami; zobaczymy Białą Wieżę zbudowaną na polecenie osmańskiego sułtana Sulejmana Wspaniałego, w której obecnie znajduje się muzeum kultury bizantyjskiej. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 8 – Śniadanie i przejazd na południe Grecji do Delf. Delfy w starożytnej Grecji były miejscem w którym znajdowała się słynna świątynia Apollina, a także wyrocznia, w której kapłanka Pytia, siedząca na trójnogu udzielała rad dla pytających. Specjalnością wyroczni było prorokowanie w sferze polityki, co przynosiło największe dochody dla Apollina. Obszar Delf można podzielić na trzy części: Święty Okrąg Apollina, Okrąg Ateny Pronaja, zwany Marmarii oraz ruiny starożytnego miasta ze źródłem Delf Przejazd do górskiej miejscowości Arachowa na kolację i nocleg.

Dzień 9 – Śniadanie. Przejazd do Aten. Zwiedzanie stolicy Grecji, jednego z najstarszych miast w kraju, kolebki cywilizacji, filozofii i sztuki. Zwiedzanie rozpoczniemy od Partenonu wybudowanego na wzgórzu Akropolu, zobaczymy również pozostałości Erechtejona, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje. Wejście na Aeropag, gdzie święty Paweł przemawiał do Ateńczyków. Zwiedzanie Nowego Muzeum Akropolu, które jest wielką dumą Greków. W muzeum zgromadzone są setki przepięknych posągów sprzed 2500 lat, fragmenty świątyń, elementy dekoracyjne starożytnych budynków, słynne Kariatydy, do dziś zachwycają miliony turystów. Następnie udamy się do Kalimarmaro, antycznego stadionu, areny pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Zobaczymy okazałe ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego, widowiskową zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Placu Syntagma; ateńską trylogię, czyli Akademię, Uniwersytet i Bibliotekę Narodową. Spacer po ateńskich uliczkach starego miasta, czas na zakup pamiątek lub spacer po Plakach. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 10 – Śniadanie. Pobyt w Atenach. Dla chętnych (za dopłatą) całodzienny rejs statkiem po wyspach Morza Egejskiego – Ydra, Poros i Egina.

Dzień 11 – Wylot do Chicago.

Cena Pielgrzymki $ 1300 + koszt przelotu

Cena obejmuje:

Klimatyzowany autokar; Hotele ***/****, pokoje dwuosobowe; Śniadania i obiadokolacje; Bilety wstępów; Lokalni przewodnicy i opieka pilota; Podstawowe ubezpieczenie medyczne; Codzienna Masza Święta; Opiekun duchowy: ks. Piotr Janas, SChr

Zapisy w parafii Trójcy Świętej (773) 489-4140 lub u Czarka (630) 292-3332.

Organizator zastrzega możliwość zmian w programie.

Chrzest
Spowiedź
I Komunia
Msza Święta
Bierzmowanie
Małżeństwo
Namaszczenie
Pogrzeb